Błędy pozwu o rozwód

Błędy pozwu o rozwód utrudniają szybki rozwód

Decyzja o rozwodzie nigdy nie jest łatwa. Niekiedy bardzo długo się do niej dojrzewa, rozważa różne warianty, zbiera dowody. Jednak, gdy decyzja jest już podjęta i składamy pozew o rozwód, chcemy, aby rozwód przebiegł szybko i sprawnie.

Niestety, często zdarza się, że pozwy pisane samodzielnie, bez pomocy profesjonalnego pełnomocnika, zawierają błędy lub braki, które uniemożliwiają nadanie sprawie biegu. Kiedy więc decydujemy się na złożenie pozwu o rozwód, powinniśmy wiedzieć jakich, podstawowych błędów w pozwie o rozwód unikać.

pozew o rozwód

Błędy pozwu o rozwód opóźniają postępowanie rozwodowe

Pozew o rozwód jest pierwszym pismem procesowym w sprawie. Aby uniknąć błędów w pozwie rozwodowym, zwróć uwagę na poniższe wskazówki, które pozwolą na sprawne postępowanie. Pamiętaj, że tylko prawidłowo napisany i opłacony pozew o rozwód pozwoli na szybkie rozpoznanie sprawy, a przynajmniej wyznaczenie pierwszego terminu rozprawy.

 

Najczęstsze błędy i braki pozwu o rozwód:

 

Błąd pozwu o rozwód – niewłaściwy sąd

Pozew o rozwód składa się do sądu, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie miejsce zamieszkania, jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym ma jeszcze miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu. Z braku takiej podstawy wyłącznie właściwy jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i tej podstawy nie ma – sąd miejsca zamieszkania powoda.

Błąd pozwu o rozwód – brak opłaty sądowej lub wniosku o zwolnienie z opłaty sądowej

Pozew o rozwód podlega stałej opłacie sądowej. Dowód uiszczenia opłaty sądowej należy dołączyć do pozwu. Jeżeli nie jesteś w stanie ponieść kosztów opłaty sądowej, możesz złożyć wniosek o zwolnienie z tej opłaty w całości lub w części. Musisz jednak liczyć się z tym, że sąd najpierw będzie zajmował się wnioskiem o zwolnienie z opłaty sądowej, co wydłuży czas na zajęcie się samą sprawą rozwodową. Więcej o opłatach w sprawie o rozwód znajdziesz tutaj: http://wygrajrozwod.pl/oplaty-sadowe-w-sprawach-rozwodowych/

Błąd pozwu o rozwód – brak adresu pozwanego

W pozwie o rozwód musisz wskazać adres pozwanego małżonka. Jeśli nie znasz aktualnego miejsca zamieszkania małżonka, nie możesz wpisać „adres nieznany”, „wyprowadził się, nie wiem dokąd”. Sąd musi mieć wiarygodny adres pozwany, aby móc doręczyć mu pozew o rozwód. W takiej sytuacji, o ile nie masz możliwości ustalenia aktualnego adresu małżonka, wpisz jego adres zameldowania i jego numer PESEL.

Błąd pozwu o rozwód – brak precyzyjnych żądań

W pozwie o rozwód należy wskazać, czy chcemy rozwodu „za porozumieniem stron” czy żądamy, aby sąd orzekł, czy i który z małżonków ponosi winę. Jeżeli z małżonkiem posiadamy wspólne, małoletnie dzieci, musimy sprecyzować nasze żądania w zakresie miejsca pobytu dzieci, władzy rodzicielskiej, alimentów i kontaktów. W pozwie o rozwód, ważniejsze od długich elaboratów o doznanych krzywdach i powodach rozpadu, są precyzyjne żądania i dowody. Gdy tego zabranie, sąd, zanim wyślę pozew o rozwód do pozwanego, będzie nas wzywał do uzupełnienia braków i sprecyzowania żądań.

Błąd pozwu o rozwód – brak podstawowych dokumentów

Do pozwu o rozwód musisz dołączyć aktualne akta stanu cywilnego (akt małżeństwa, akt urodzenia dziecka). Nie będą uznane za wystarczające stare, skrócone odpisy. Dla sądu istotne będą także zeznania podatkowe, lub co najmniej zaświadczenia o zarobkach.

Błąd pozwu o rozwód – brak dowodów

Pamiętaj, że wnosząc o rozwód, musisz udowodnić, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Musisz także udowodnić inne swoje twierdzenia i zasadność żądań (miejsce pobytu dzieci, kontakty, alimenty, władza rodzicielska). Oznacza to, że w pozwie o rozwód musisz zgłosić dowody na poparcie swych żądań. Dowody zgłaszaj rozsądnie. Jeśli posiadacie wspólne, małoletnie dzieci, należy zgłosić jednego świadka, który zezna na okoliczność sytuacji dziecka. Pamiętaj, że dowody może zgłaszać także strona pozwana.

Więcej o dowodach znajdziesz tu: http://wygrajrozwod.pl/dowody-sprawie-o-rozwod/

Błąd pozwu o rozwód- brak adresu świadka lub jego danych personalnych

Zgłaszając świadka w pozwie o rozwód musisz wskazać adres tego świadka, na który sąd będzie mógł skutecznie doręczyć wezwanie. Jeśli nie znasz adresu świadka, to musisz wiedzieć, że sąd nie będzie ustalał adresu świadka we własnym zakresie i dowodu takiego nie przeprowadzi. To samo dotyczy sytuacji, gdy nie znasz danych świadka. Sąd musi otrzymać imię i nazwisko świadka oraz jego adres. Informacje typu „nauczyciel ze szkoły”, „sąsiadka”, „dyrektor z pracy”, „policjant z interwencji” nie są wystarczające i nie będą przez sąd brane pod uwagę.

Błędy pozwu o rozwód – brak podpisu i odpisu pozwu

Pamiętaj także, że pozew o rozwód, jak również każde inne pismo wnoszone do sądu, musi być przez Ciebie podpisane. Ponadto, składając pozew o rozwód, pamiętaj o kopii dla pozwanego. Jeżeli wcześniej toczyły się między wami inne sprawy (np. o alimenty, kontakty, majątek, sprawy karne), wskaż sądowi ich sygnatury oraz miejsce ich rozpoznawania (sąd, prokuratura). Jeżeli zapadły już jakieś rozstrzygnięcia, dołącz do pozwu o rozwód ich odpisy.

 

Powyżej wskazałam najważniejsze i najczęściej spotykane błędy i braki pozwu o rozwód. Jeśli zależy Ci na sprawnym i szybkim postępowaniu, bez zbędnego procedowania w sprawach formalnych, skorzystaj z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Oczekiwanie na pierwszą rozprawę trwa zwykle kilka miesięcy. To samo dotyczy kolejnych rozpraw. Dlatego, czasami nie warto przez błędy pozwu, oczekiwać na rozwód jeszcze dłużej.

Post Author: MS