Dowody w sprawie o rozwód

Dowody w sprawie o rozwód

Dowody w sprawie o rozwód mają znaczenie niezależnie od tego, czy decydujemy się na rozwód za porozumieniem stron czy też z orzekaniem o winie. W sądzie liczą się wyłącznie dowody. Bez znaczenia pozostaną naszą twierdzenia i mocne argumenty, których nie będziemy w stanie potwierdzić dowodem. Ponadto, trzeba wiedzieć, że niektóre dowody są obowiązkowe w każdej sprawie o rozwód. Zatem, co może być dowodem?

Co może być dowodem w sprawie o rozwód?

Dowodem w sprawie o rozwód może być właściwie wszystko, co uda nam się zdobyć w sposób zgodny prawem i dzięki czemu potwierdzimy nasze racje. Prawo nie wartościuje dowodów. Każdy dowód jest tak samo ważny i podlega ocenie sądu. Często klienci pytają mnie, czy w sprawie rozwodowej świadkiem może być ktoś z rodziny? i czy osoba taka będzie wiarygodna dla sądu? Wówczas odpowiadam, że świadkiem może byś każdy, kto ma wiedzę o sprawie. A przecież, zwykle rodzina czy przyjaciele mają największą wiedzę. Sąd nie odrzuci zeznań świadka tylko dlatego, że jest to ktoś bliski dla strony.

Dowody w sprawie o rozwód korzystne dla wnioskującego

Zgłaszając dowody w sprawie o rozwód pamiętajmy przede wszystkim o tym, by były to dowody dla nas korzystne. Nie zgłaszajmy dowodów, co do których nie jesteśmy przekonani ani takich które mogą obrócić się przeciwko nam. Cóż z tego, że posiadamy zdjęcie naszej żony w objęciach mężczyzny, jeśli okaże się nim jej kuzyn, którego nie znaliśmy. Nie zgłaszajmy także na świadków członków najbliższej rodziny naszego współmałżonka, w szczególności jego rodziców. Najczęściej, gdy osoby takie stają przed sądem, ostatecznie nie chcą zeznawać przeciwko bliskiemu i zeznają na naszą niekorzyść lub zasłaniają się niewiedzą. Pamiętajmy, praktyka sądowa pokazuje, że w przeważającej ilości przypadków, rodzice będą zeznawać na korzyść swojego dziecka, nawet jeśli wiedzą, że to ono zachowywało się niewłaściwie.

Obowiązkowe dowody w sprawie o rozwód

W sprawie rozwodowej złożenie niektórych dowodów jest obowiązkowe. Składając pozew o rozwód należy przede wszystkim złożyć odpisy z akt stanu cywilnego. Najważniejszym dokumentem jest odpis aktu małżeństwa. Jeżeli małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci, do pozwu należy dołączyć także odpisy aktu urodzenia dzieci. Ponadto, składamy umowy majątkowe małżeńskie, o ile były zawierane. Jeśli mamy wspólne dzieci, składamy także zaświadczenie o zarobkach lub roczne zeznanie podatkowe. Dokumenty te są niezbędne przy ustalaniu wysokości alimentów. Pożądane jest także złożenie porozumienia wychowawczego małżonków określającego, jak będą wyglądały kontakty z małoletnimi dziećmi po rozwodzie. Jeśli w postępowaniu rozwodowym żądamy jednocześnie podziału majątku, do pozwu należy dołączyć wszelkie dokumenty potwierdzające skład (ewentualnie także wartość) majątku wspólnego.

Przesłuchanie stron w sprawie o rozwód

Obowiązkowym dowodem w każdej sprawie rozwodowej jest przesłuchanie stron. Dowód ten ma szczególne znaczenie i najczęściej jest najlepszym źródłem informacji o istniejących problemach i powodach rozstania małżonków. Nawet jeśli nie zgłosimy wniosku o przesłuchanie stron, sąd dowód ten przeprowadzi z urzędu. Sąd przesłucha najpierw powoda, następnie pozwanego. Sąd uczyni to niezależnie od tego, czy małżonkowie rozwodzą się za porozumieniem, czy też żądają ustalania winy. Wynika to wprost z art. 432 kodeksu postępowania cywilnego. Warto wiedzieć, że jeżeli pozwany uznaje żądanie pozwu a małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może ograniczyć postępowanie dowodowe do przesłuchania stron.

Sytuacja opiekuńczo wychowawcza dzieci w sprawie o rozwód

W każdej sprawie o rozwód toczącej się pomiędzy małżonkami, którzy posiadają wspólne małoletnie dzieci, sąd ustala jaka jest sytuacja opiekuńczo wychowawcza dzieci. Dzieje się to poprzez przesłuchanie co najmniej jednego świadka. W bardziej skomplikowanych sprawach, w szczególności wówczas, gdy małżonkowie walczą o opiekę nad dziećmi, dowód z zeznań świadka może być zastąpiony lub uzupełniony wywiadem środowiskowym sporządzonym przez kuratora, bądź też opinią zespołu sądowych specjalistów (dawniej Rodzinnych Ośrodków Diagnostyczno Konsultacyjnych).

Przedmiotem dowodu muszą być fakty

Zgłaszając dowody w sprawie o rozwód pamiętajmy, że ich przedmiotem muszą być fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Zgłaszany dowód musi być nośnikiem informacji, który pozwoli sądowi ustalić okoliczności dotyczące rozkładu pożycia małżonków, dzieci stron i ich sytuacji, a w razie uznania powództwa – także przyczyn, które skłoniły do tego stronę pozwaną. Jak już wspominałam, nie ma hierarchii środków dowodowych. Każdy dowód może służyć na równi z innymi do potwierdzenia prawdziwości podnoszonych przez strony twierdzeń. Każdy też podlega swobodnej ocenie sądu. Aby wygrać rozwód, pamiętajmy by nie zgłaszać dowodów, które mogą obrócić się przeciwko nam lub pociągnąć za sobą lawinę negatywnych dla nas konsekwencji.

Inne dowody w sprawie o rozwód

Obowiązkowe dowody w sprawie o rozwód to dowody, które muszą zostać przeprowadzone przed sądem. Nawet jeśli dowodu takiego nie zgłosimy, sąd przeprowadzi go z urzędu (przesłuchanie stron) lub wezwie nas do jego złożenia (np. aktu małżeństwa, aktu urodzenia dziecka, zeznania podatkowego, zgłoszenia świadka). Złożenie każdego innego dowodu zależy już od samej strony, okoliczności sprawy oraz tego, co chce udowodnić.

Przeczytaj także: Rozwód z orzekaniem o winie

Post Author: MS

Dodaj komentarz