Czy można cofnąć pozew o rozwód?

Cofnięcie pozwu o rozwód

Cofnięcie pozwu o rozwód umożliwia rezygnację ze sprawy sądowej. Powodów, dla których strona zechce cofnąć pozew o rozwód może być wiele i są to kwestie indywidualne. Strona może dojść do wniosku, że nie jest jeszcze gotowa na rozwód, a może po prostu dostrzegła szansę na uratowanie swojego związku, pojednanie z małżonkiem lub poprawę jakości małżeńskiego życia.

Kiedy można cofnąć pozew o rozwód?

Pozew o rozwód można cofnąć w każdym momencie, aż do uprawomocnienia się wyroku. Zatem, w skrajnych przypadkach, może to nastąpić już po wydaniu wyroku przez sąd I instancji, lecz przed jego uprawomocnieniem. Takie sytuacje zdarzają się wyjątkowo rzadko, jednakże są możliwe. Trzeba jednak zaznaczyć, że w takim przypadku potrzebna jest zgodna wola obojga małżonków.

Cofnięcie pozwu o rozwód przed pierwszą rozprawą

Pozew o rozwód może być cofnięty bez zgody drugiego małżonka aż do rozpoczęcia pierwszej rozprawy. Sytuacja jest dość prosta, jeśli pozwany nie złożył odpowiedzi na pozew. Wówczas, jeśli cofnięcie pozwu nastąpiło przed pierwszą rozprawą, zgoda pozwanego nie jest wymagana. Sytuacja nieco się komplikuje, jeśli powód otrzymał już odpowiedź pozwanego na pozew rozwodowy. Wówczas skuteczne cofnięcie pozwu o rozwód zależy od stanowiska pozwanego czyli jego zgody.

Warto w tym miejscu wspomnieć uchwałę, w której Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że „Żądanie rozwodu przez stronę pozwaną wyłącza dopuszczalność umorzenia postępowania na skutek cofnięcia pozwu.” (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 23.11.1983 r., III CZP 59/83).

Cofnięcie pozwu a stanowisko pozwanego

Zatem, jeśli pozwany nie zgadza sie na rozwód i wnosi o oddalenie powództwa, cofnięcie pozwu będzie możliwe. Wówczas sąd umorzy postępowanie. Natomiast, jeśli pozwany chce rozwodu, cofnięcie pozwu o rozwód będzie możliwe wyłącznie za jego zgodą. Jeśli tej zgody pozwany nie wyrazi, sąd będzie prowadził sprawę rozwodową dalej.

Specyfika postępowania rozwodowego jest taka, że przy cofnięciu pozwu wiele zależy od stanowiska pozwanego. Proces o rozwód jest bowiem wspólną sprawą obojga małżonków i żadna ze stron nie może czuć się bardziej uprzywilejowana wyłącznie z tego powodu, że pierwsza złożyła pozew o rozwód.

„Gdy pozwany małżonek również żąda rozwodu, przedmiot procesu rozwodowego jest taki sam, jak gdyby rozwodu żądał powód. Rozróżnienie stron na powoda i pozwanego ma wówczas jedynie znaczenie zewnętrzne, a okoliczność, że pozew został wniesiony przez jednego z małżonków, zanim wniósł go drugi, nie umniejsza uprawnień małżonka pozwanego. Gdy pozwany żąda również orzeczenia rozwodu, mamy do czynienia z tożsamością procesu rozwodowego i powództwo wytoczone przeciwko niemu jest w rzeczywistości także jego własnym powództwem” (Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 23.11.1983 r., III CZP 59/83).

Jak cofnąć pozew o rozwód?

Aby cofnąć pozew o rozwód należy złożyć pismo procesowe zawierające oświadczenie o cofnięciu pozwu. W piśmie tym należy powołać się na sygnaturę sprawy oraz wskazać dane powoda i pozwanego. Pismo składamy do sądu, w którym sprawa już się toczy, w dwóch egzemplarzach. W razie cofnięcia pozwu o rozwód poza rozprawą, przewodniczący odwołuje wyznaczoną rozprawę, o czym zawiadamia pozwanego. Jeżeli dla skuteczności cofnięcia pozwu o rozwód wymagana będzie zgoda pozwanego, sąd doręczając mu oświadczenie o cofnięciu pozwu zapyta go o zgodę. Niezłożenie przez pozwanego oświadczenia w terminie dwutygodniowym traktuje się jako wyrażenie zgody na cofnięcie. Jednak sąd może uznać za niedopuszczalne cofniecie pozwu, jeśli okoliczności danej sprawy wskazują, że jest to sprzeczne z prawem, z zasadami współżycia społecznego, lub zmierza do obejścia prawa. W praktyce, sytuacje takie należą do rzadkości.

Koszty sądowe przy cofnięciu pozwu o rozwód

Skuteczne cofnięcie pozwu o rozwód powoduje zwrot całej opłaty od pozwu, jaką uiścił powód. Jeśli jednak cofnięcie pozwu o rozwód nastąpiło dopiero w II instancji, to wówczas powodowi przysługuje zwrot połowy opłaty od apelacji.

Praktyka sądowa spraw rozwodowych

Praktyka sądowa spraw rozwodowych pokazuje, że najczęściej powodem składania oświadczeń o cofnięciu pozwu jest chęć pojednania się z małżonkiem i kontynuowania wspólnego pożycia. Często powodem takiej decyzji są też dzieci i pragnienie tworzenia pełnej rodziny. Dlatego też, przy braku zgody pozwanego na cofnięcie pozwu, Sądy często kierują strony do mediacji, dając im szansę na pojednanie lub wypracowanie wspólnego stanowiska.

Post Author: MS