W sprawie rozwodowej często sąd zobowiązuje stronę powodową do złożenia planu wychowawczego. Co to takiego? Jak go napisać? Co w sytuacji, gdy z małżonkiem nie można dojść do porozumienia?
Plan wychowawczy, inaczej porozumienie wychowawcze, czasami nazywane także porozumieniem rodzicielskim. To spisane i podpisane przez oboje małżonków porozumienie dotyczące kontaktów oraz sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej nad dziećmi po rozwodzie. Dotyczy on wspólnych małoletnich dzieci rozwodzących się małżonków.
Porozumienie takie podpisane przez każdego z małżonków zastępuje sądowe orzeczenie o kontaktach. Zostanie ono uwzględnione przez sąd tylko wtedy, gdy jest zgodne z dobrem dziecka. Porozumienie stanowi swoistą rękojmię, że rodzice są w stanie dogadać się w kwestiach dzieci i sąd może odstąpić od orzekania w tym zakresie.
Jak napisać plan wychowawczy?
Nie ma żadnego wzoru ani wytycznych, jak powinien wyglądać plan wychowawczy. Nie regulują tego żadne przepisy. Brak także jakichkolwiek reguł, co plan/porozumienie powinno zawierać. W praktyce, zdarzają się zarówno skomplikowane, obszerne, szczegółowo tworzone dokumenty, wyglądające niemalże jak kontrakty, jak i krótko spisane ustalenia.
Plan wychowawczy powinien przede wszystkim zawierać ustalenia o dniach i okresach spotkań rodzica z dziećmi. Ma to bowiem zastąpić sądowe orzeczenie o kontaktach. W praktyce określa się spotkania przede wszystkim w weekendy, w święta, w okresie wakacji i ferii. Ustala się sposób i częstotliwość spotkań. W planie wychowawczym można także opisać sposób sprawowania opieki naprzemiennej.
Najważniejsze dobro dziecka
Pamiętaj, niezależnie od tego, jak ustalisz ze współmałżonkiem sposób wykonywania władzy rodzicielskiej i kontakty z dzieckiem po rozwodzie, ustalenia te muszą być zgodne z dobrem dziecka. W przeciwnym razie, plan taki nie zostanie zaakceptowany przez sąd i skończy się ustaleniem wszystkiego przez sąd.
Poniżej możesz pobrać przykładowy wzór planu wychowawczego/porozumienia wychowawczego. Plan wystarczy dostosować do ustaleń z małżonkiem, podpisać i złożyć do sprawy rozwodowej. Pamiętaj, plan podpisuje każdy z rodziców. Plan należy przygotować w trzech egzemplarzach, po jednym dla każdego z rodziców oraz jeden egzemplarz do akt sądowych.
Przeczytaj także:
Porozumienie wychowawcze jako forma ustalenia sposobu kontaktów z dziećmi po rozwodzie