Rozwód z orzekaniem o winie

Rozwód z orzekaniem o winie

Wina w rozwodzie

Decyzja o rozwodzie jest decyzją trudną. Podobnie jak zdecydowanie, czy chcemy ustalania winy w rozwodzie. Sąd może rozwiązać małżeństwo przez rozwód bez orzekania o winie któregokolwiek z małżonków, tzw. rozwód za porozumieniem stron lub też prowadzić postępowanie dowodowe celem ustalenia, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Wówczas mówimy o rozwodzie z orzekaniem o winie. Sąd może zaniechać ustalania winy w rozwodzie wyłącznie na zgodny wniosek stron. Ustalanie winy w rozwodzie może wiązać się z długim i nieprzyjemnym dla stron procesem.

Co może stanowić o winie w rozwodzie?

Za winą małżonka może przemawiać wiele czynników. Do zawinionych zachowań najczęściej zalicza się: zdradę, porzucenie małżonka bez wyraźnego powodu, nałogi, przemoc, agresję werbalną i fizyczną, uchylanie się od pracy oraz pokrywania kosztów utrzymania rodziny i domu, nielojalność, lekceważący stosunek do instytucji małżeństwa, do obowiązków małżeńskich, pochłonięcie się swoimi pasjami ze szkodą dla rodziny, zaniedbywanie obowiązków rodzinnych, opuszczenie małżonka.

Jak udowodnić winę w rozwodzie?

Udowodnienie winy w rozwodzie nie jest zadaniem prostym. Aby skutecznie udowodnić małżonkowi winę w rozwodzie należy się do tego dobrze przygotować. Jeszcze przed złożeniem pozwu o rozwód należy zgromadzić materiał dowodowy. Dowodami mogą być m.in. świadkowie, dokumenty prywatne i urzędowe, ekspertyzy, zaświadczenia, wywiady środowiskowe, opinie biegłych specjalistów, fotografie, wyciągi bankowe, obdukcję i dokumenty medyczne. Wszystko to, co możemy zdobyć w sposób zgodny z prawem, a co potwierdza winę małżonka. Coraz częściej takimi dowodami są raporty detektywistyczne oraz publikacje z mediów społecznościowych. Obligatoryjnym dowodem w sprawie o rozwód jest natomiast przesłuchanie obojga małżonków. Pamiętajmy, że nie ma hierarchii środków dowodowych. Każdy dowód może służyć na równi z innymi do potwierdzenia prawdziwości podnoszonych twierdzeń. Trzeba mieć jednak na uwadze, aby powołany dowód nie obrócił się przeciwko stronie, która go powołała lub nie pociągnął za sobą lawiny negatywnych konsekwencji.

O czym pamiętać, przy rozwodzie z orzekaniem o winie?

Pamiętajmy, że rozwód z orzekaniem o winie nie jest walką na argumenty, lecz na dowody. Każde nasze twierdzenie musi zostać udowodnione. Bez znaczenia będą zarzuty nieudowodnione.

Szczególnie trudne jest udowodnienie wyłącznej winy jednego z małżonków. Przy ustalaniu winy, chodzi bowiem o udowodnienie takich zachowań, które doprowadziły do rozpadu związku, a nie które wystąpiły wtedy, gdy nastąpił już trwały i zupełny rozkład pożycia. Sąd w postępowaniu rozwodowym może ustalić, że winę ponosi tylko jeden z małżonków lub też że wina leży po obu stronach. Sąd nie rozstrzyga, który z małżonków był bardziej winy. Nie ustala też procentowego udziału w winie. Bez znaczenia jest zatem wzajemne licytowanie się, kto bardziej przyczynił się do rozpadu związku.

Kiedy warto żądać winy w rozwodzie?

O winę w rozwodzie małżonkowie walczą z różnych powodów. Czasami chodzi o osobistą satysfakcję, o upokorzenie współmałżonka, o uświadomienie współmałżonkowi, że to przez niego zawalił się związek i rozpadła rodzina. Każdy rozwód jest inny. Jednak o winę w rozwodzie warto zawalczyć, jeśli na skutek rozwodu sytuacja finansowa drugiego małżonka może się pogorszyć. Udowodnienie małżonkowi wyłącznej winy otwiera drogę do żądania alimentów na siebie, nawet jeśli rozwód nie pociąga za sobą pogorszenia sytuacji finansowej.

Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec na jego rzecz alimenty choćby nie znajdował się w niedostatku. Innymi słowy, o winę małżonka warto walczyć przede wszystkim wtedy, gdy drugiemu małżonkowi zależy na otrzymywaniu od współmałżonka alimentów na swoją rzecz.

Walka o winę w rozwodzie ma także sens i pośrednie znaczenie, gdy spór ze współmałżonkiem dotyczy także np. władzy rodzicielskiej czy kontaktów z dziećmi. Wówczas udowodnienie współmałżonkowi winy (np. nałogów, agresji) może mieć wpływ na orzekanie sądu w innych, rodzinnych kwestiach.

Rozwód z orzeczeniem winy czy za porozumieniem stron

Składając pozew o rozwód z orzekaniem o winie musimy być świadomi, że najczęściej wiąże się to z długim i kosztownym procesowym sądowym. Może to się wiązać z wciągnięciem w proces wspólnych znajomych, przyjaciół, sąsiadów, osoby z pracy, a przede wszystkim rodziny. Taki proces obarczony jest ryzykiem i niepewnością co do czasu i sposobu jego zakończenia.

Gdy Sąd ustala winę w rozwodzie, bardzo rzadko chodzi o winę wyłącznie jednego małżonka. Zdarza się, że obwiniany małżonek w ramach prowadzonej obrony, zarzuca winę także współmałżonkowi. Wówczas, końcowe ustalenia sądu w zakresie winy zależą przede wszystkim od tego, jakie zostaną przedstawione dowody.

Tymczasem, postępowanie rozwodowe za porozumieniem stron zwykle kończy się na jednej rozprawie. Strony są zgodne, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego i nie chcą ustalać przed sądem, czy i kto ponosi za to winę. Wówczas, sąd poprzestaje na przesłuchaniu samych małżonków. Wyjątek stanowią procesy, gdy kwestie sporne dotyczą wspólnych, małoletnich dzieci stron. Wówczas, postępowanie dowodowe obejmuje dodatkowo te kwestie.

Rozwody kończące się porozumiem stron nie są obarczone tak dużym obciążeniem psychicznym oraz pozwalają każdemu z małżonków zachować twarz. Nie dochodzi do wzajemnego „prania brudów” i wyciągania intymnych, osobistych spraw małżonków. Jeśli zatem, zależy nam na w miarę szybkim i sprawnym zakończeniu procesu, bez wzajemnego obrzucania się zarzutami i winą, najlepszym rozwiązaniem będzie rozwód za porozumiem stron.

Wygraj rozwód

Niezależnie od tego, na jaki sposób zakończenia małżeństwa strony się zdecydują, o swej decyzji muszą być przekonane, posiadać odpowiednie argumenty i dowody. Tylko to pozwoli małżonką na przejście przez proces rozwodowy z godnością i uzyskać rozwód z satysfakcją.

Przeczytaj także: http://wygrajrozwod.pl/rozwod-bez-tajemnic-czyli-sad-moze-orzec-rozwod/

 

Post Author: MS

Dodaj komentarz