O co pyta sąd na rozprawie rozwodowej?
Większość rozwodzących się osób bardzo boi się rozprawy rozwodowej. Stresują się. Nie wiedzą co ich spotka, jakie mogą zostać zadane im pytania. Nie wiedzą, czy sobie poradzą. Doskonale to rozumiem.
Często Klienci zadają pytania, czego na sprawie mogą się spodziewać i jak mają odpowiadać na pytania. Choć, nie ma takich pytań, na które nie znaliby odpowiedzi, to jednak czasami sztuką jest udzielenie „dobrej” odpowiedzi. To znaczy takiej odpowiedzi, która nie wzbudzi wątpliwości Sądu, nie da pola manewru przeciwnikowi i która nie ukaże jej w niekorzystnym świetle.
Czasami niewłaściwie dobrane słowa mogą spowodować inny przekaż niż był zamierzony. Dlatego do wystąpienia oraz do przesłuchania należy dobrze się przygotować.
Jeśli chcemy czemuś zaprzeczyć, stanowczo zaprzeczajmy. Jeśli chcemy coś podkreślić, mówmy o tym dobitniej. Nie zasłaniajmy się niepamięcią, jeśli naprawdę nie ma takiej potrzeby.
W moim odczucie najgorsze jest udzielanie odpowiedzi: „Nie przypominam sobie.” Jeśli bowiem czegoś sobie nie przypominasz, to nie znaczy, że to się nie wydarzyło. „Nie przypominam sobie” daje swobodę interpretacyjną, sieje wątpliwość.
Sąd pyta o to, co musi ustalić
Najogólniej rzecz ujmując, sąd pyta o to, co musi ustalić przy rozwodzie. Treść zadawanych pytań to nie ciekawość sądu, lecz konieczność. Sąd musi ustalić przesłanki rozwodu, ewentualnie winę oraz sytuację opiekuńczo wychowawczą dzieci (gdy małżonkowie posiadają wspólnie małoletnie dzieci).
Przy rozwodzie, Sąd ustala, czy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżonków w sferze emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej. Zatem, muszą paść pytania, czy małżonkowie darzą się uczuciem, kiedy ostatni raz współżyli, czy prowadzoną wspólne gospodarstwo domowe oraz czy zamieszkują razem. Sąd pyta także jaka jest sytuacja wspólnych małoletnich dzieci rozwodzących się małżonków.
Czytaj także: http://wygrajrozwod.pl/rozwod-bez-tajemnic-czyli-sad-moze-orzec-rozwod/
Jakie mogą paść pytania?
Poniżej wskażę pytania ogólne, jakie najczęściej padają na rozprawie rozwodowej. Te bardziej szczegółowe zależą już od indywidualnego stanu faktycznego i sytuacji małżonków oraz ich dzieci. Małżonkowie, którzy żądają ustalania winy, muszą być gotowi na nawet najbardziej intymne i krępujące pytania i tzw. pranie brudów. Muszą opowiadać o zdradach, przemocy, nałogach, sytuacji w domu, relacji z dziećmi, finansach itd. Tego rodzaju pytań nie da się uniknąć. Jednak można się do nich przygotować i wcześniej je nieco „oswoić”.
Pytania ogólne do małżonków na rozprawie rozwodowej:
- czy to pierwsze Pana/Pani małżeństwo?
- czy z małżeństwa są dzieci? w jakim są wieku?
- czy były podpisywane umowy małżeńskie? (np. rozdzielność majątkowa)
- czy i jak długo relacja trwała przed ślubem?
- czy było to małżeństwo z miłości?
- kiedy małżonkowie zamieszkali razem?
- jak układało się pożycie?
- kiedy pojawiły się pierwsze konflikty? na jakim tle?
- kiedy ustało pożycie intymne?
- czy kocha Pan/Pani współmałżonka?
- od kiedy nie jest prowadzone wspólne gospodarstwo domowe?
- od kiedy finanse są oddzielne?
- czy małżonkowie mieszkają oddzielnie? od kiedy? kto się wyprowadził? dlaczego?
- co było głównym powodem rozpadu związku?
- czy małżonkowie podejmowali próbę ratowania związku?
- czy są szanse po pojednanie?
- czy aktualnie jest Pan/Pani w nowym związku?
Przygotowanie do przesłuchania na rozprawie rozwodowej
Przywołane przeze mnie pytania są proste i nie powinny budzić niepokoju. Jednak podczas rozprawy rozwodowej możecie Państwo usłyszeć wszelkie pytania związane z Państwa małżeństwem, relacjami między wami, waszymi rodzinami, kontaktami z dziećmi, zarobkami i majątkiem, utrzymaniem i wychowaniem dzieci. Wszystko to może interesować sąd.
Te szczegółowe pytania, dotyczące pożycia i problemów małżeńskich mogą być kłopotliwe, jeśli będą zaskoczeniem. Dlatego należy przygotować się do rozprawy rozwodowej i przygotować swoje zeznania. Warto znacznie wcześniej zastanowić się, co chce się powiedzieć sądowi. Na rozprawie rozwodowej, w stresie, często zapomina się o tym, co ważnego było do przekazania sądowi.
Przemyślane zeznanie na rozprawie rozwodowej
Ponadto, ważne jest, aby na rozprawie rozwodowej składać konsekwentne i przemyślane zeznania, które będą wpisywały się w stanowisko procesowe strony.
Trzeba pamiętać także o tym, że podczas rozprawy rozwodowej nie tylko sąd ma prawo zadawać pytania. W czasie rozprawy rozwodowej takie prawo mają także strony oraz ich pełnomocnicy.
Co równie istotne, rozprawy rozwodowe odbywają się przy drzwiach zamkniętych. Oznacza to brak udziału publiczności. Ewentualni świadkowie opuszczają salę po złożeniu przez siebie zeznań. Na rozprawie rozwodowej, podczas przesłuchania małżonków, na sali jest tylko sąd, strony i ich pełnomocnicy.