Rozwód bez tajemnic czyli kiedy sąd może orzec rozwód.

Rozwód bez tajemnic – od decyzji do wyroku

Podjęcie decyzji o złożeniu pozwu rozwodowego jest zwykle bardzo trudne. Ma ona ogromny wpływ nie tylko na dalsze życie samych małżonków. Wpływa także ich dzieci, rodziny, a często i przyjaciół, którzy także muszą odnaleźć się w nowej dla nich rzeczywistości. Niekiedy jednak decyzja o rozwodzie jest jedynym dobrym rozwiązaniem. Kiedy małżonkowie są trwale skonfliktowani, bez widoków na poprawę, niewiele ich łączy, prowadzą dwa oddzielne domy, żyją osobno, rozwód może okazać się jedynym słusznym rozwiązaniem i początkiem nowego życia.

Trwały i zupełny rozkład pożycia

Rozwód to trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego we wszystkich sferach charakteryzujących małżeństwo. A więc, w sferze uczuciowej, fizycznej i gospodarczej. Oznacza to stan, w którym małżonkowie nie darzą się już uczuciem oraz nastąpiło tzw. rozdzielenie od stołu i łoża. Pomiędzy małżonkami ustało współżycie oraz zaprzestali oni prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego. Choć zwykle tak się dzieje, to jednak nie zawsze musi to oznaczać oddzielne zamieszkiwanie.

Trwałość rozkładu oznacza sytuację, w której nie ma już szans na pogodzenie małżonków oraz odrodzenie się małżeńskich więzi. Przepisy prawa nie określają jak długo musi istnieć stan rozkładu pożycia, aby można było uznać go za trwały i pozwalający na orzeczenie rozwodu. Każda sprawa jest oceniana przez Sąd indywidualnie i jej wynik zależy od wielu szczegółowych czynników. Do rozwodu trzeba się po prostu dobrze przygotować.

Problem więzi gospodarczej przy rozwodzie

Niedawno zwrócił się do mnie Pan Robert z prośbą o poprowadzenie jego rozwodu. Bardzo obawiał się, czy sąd w jego sprawie stwierdzi rozkład pożycia. Wciąż zamieszkiwał ze swą niepracującą małżonką oraz robił większość zakupów. Łożył także na utrzymanie rodziny (małżonki oraz wspólnego małoletniego syna). W sprawach związanych z wychowaniem dziecka, małżonkowie porozumiewali się bez większych problemów. Wspólnie decydowali o edukacji syna, kupowali mu wspólne prezenty, a nawet – dla dobra dziecka – razem spędzili święta. Nie było jednak między małżonkami więzi emocjonalnych ani fizycznych. Pomimo tego, małżonka utrzymywała, że sąd winien oddalić pozew o rozwód z uwagi na fakt, że nie ustały wszystkie więzi (faktycznie, istniała więź gospodarcza). Według żony nie nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia.

Ostatecznie, po dwóch rozprawach, ku radości Pana Roberta, sąd uwzględnił powództwo i orzekł rozwód. W ocenie sądu, więź gospodarcza pomiędzy małżonkami była wynikiem faktu, że małżonka Pana Roberta nie pracowała i nie miała własnych środków pieniężnych na swoje utrzymanie. Małżonkowie potrafili porozumieć się tylko w kwestiach związanych z synem lub dla dobra syna. Inne więzi nie istniały i małżeństwo de facto nie istniało. Sąd słusznie przyjął, że formalne utrzymywanie takiego małżeństwa nie służy rodzinie oraz jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Czas oczekiwania na rozprawę rozwodową

W praktyce niejednokrotnie zdarza się, że w momencie gdy jeden z małżonków składa pozew o rozwód, drugi wciąż ma nadzieję, że związek uda się uratować lub też po prostu rozkład ten nie jest jeszcze trwały lub zupełny. Jednakże, czas oczekiwania na rozprawę – liczony często w miesiącach, w konsekwencji doprowadza do sytuacji, gdy z całą stanowczością możliwe jest stwierdzenie przez sąd, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia i orzeczenie rozwodu jest zasadne.

Sąd nie zawsze orzeknie rozwód

Należy jednak mieć świadomość, że pomimo trwałego i zupełnego rozkładu pożycia, sąd nie orzeknie o rozwodzie, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci albo też gdy z innych ważnych powodów (np. poważna choroba jednego z małżonków) orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Jednak w praktyce sądowej sytuacje takie należą do rzadkości. Sąd nie orzeknie o rozwodzie także w sytuacji, gdy rozwodu będzie żądał małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód lub też gdy jego odmowa zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. To, czy sąd uzna w okolicznościach danej sprawy o niedopuszczalności rozwodu zależy przede wszystkim od tego, jakim będzie dysponował materiałem dowodowym złożonym przez strony.

Wina w rozwodzie

Sąd orzekając o rozwodzie, orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia. Sąd może tego zaniechać wyłącznie na zgodne żądanie małżonków. Oznacza to, że nawet w sytuacji, gdy złożymy pozew o rozwód bez orzekania o winie, sąd będzie zobowiązany ustalić winę, jeśli zażąda tego drugi z małżonków. Jednakże, ciężar udowodnienia winy spoczywa na małżonku, który wnosi o jej ustalenie.

Więcej na: http://wygrajrozwod.pl/rozwod-orzekaniem-o-winie/

Wyrok rozwodowy

Pamiętajmy także, że podczas trwania procesu rozwodowego, nie mogą być wszczęte ani prowadzone odrębne sprawy dotyczące władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi małżonków, o ustalenie kontaktów z nimi czy też o alimenty. Jeśli nawet postępowania takie były wszczęte przed wszczęciem sprawy o rozwód, z chwilą złożenia pozwu o rozwód ulegają one zawieszeniu. Wówczas bowiem wyłącznie sąd rozwodowy jest właściwy do orzekania o całości spraw rodziny (władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, kontaktach rodziców z dziećmi, obowiązku ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dzieci, ewentualnie o alimentach dla małżonka). Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, w wyroku rozwodowym sąd orzeknie także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków.

W sytuacjach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd, na żądanie drugiego małżonka, może nakazać jego eksmisję. W wyroku rozwodowym możliwe jest także orzeczenie o podziale wspólnego mieszkania, przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków oraz o podziale majątku. Nie zawsze będzie to jednak możliwe.

Przeczytaj także: http://wygrajrozwod.pl/podzial-majatku-wspolnego-procesie-rozwodowym/

Post Author: MS