Koszty mediacji w sprawach rodzinnych

Koszty mediacji w sprawach rodzinnych

Mediacja w sprawach rodzinnych

W każdej sprawie rodzinnej Strony mogą skorzystać z mediacji. Kiedy sprawa jest już w sądzie, Strony mogą same wnioskować o to, by sąd skierował ich spór do mediacji lub też sąd z własnej inicjatywy, jeśli uzna to za zasadne, może skierować sprawę do mediacji. W obu tych przypadkach, mówimy o mediacji ze skierowania sądu. Sąd wydaje postanowienie oraz zakreśla Stronom czas na mediację. Wyznacza także osobę mediatora lub ośrodek mediacyjny.

Zgoda na mediację

Oczywiście, na mediację obie strony sporu muszą wyrazić zgodę. Brak zgody choćby jednej strony na przeprowadzenie mediacji, oznacza, że mediacja nie dojdzie do skutku. Dotyczy to każdej mediacji. Także tej ze skierowania sądu.

Mediacja prywatna

Z mediacji jako polubownej formy rozwiązywania sporów można skorzystać także jeszcze przed założeniem sprawy w Sądzie. Wtedy mediacja jest mediacja prywatną. Strony same decyduję z pomocy jakiego ośrodka mediacyjnego skorzystają oraz same wybierają osobę mediatora.

 

Ile kosztuje mediacja?

Koszty mediacji są różne w zależności od tego, co jest przedmiotem mediacji oraz czy jest to mediacja prywatna, czy też ze skierowania sądu. Przedmiotem mediacji mogą być prawa majątkowe (np. alimenty, podział majątku) i/lub prawa niemajątkowe (sprawy rozwodu, separacji, władzy rodzicielskiej, kontaktów).

 

Koszty mediacji ze skierowania sądu

Koszty mediacji ze skierowania sądu określone są w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 20 czerwca 2016 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawach o prawa majątkowe wynagrodzenie mediatora wynosi 1% wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 150 złotych i nie więcej niż 2.000 złotych za całość postępowania mediacyjnego. Natomiast, w sprawach o prawa majątkowe, w których wartości przedmiotu sporu nie da się ustalić, oraz w sprawach o prawa niemajątkowe wynagrodzenie mediatora za prowadzenie postępowania mediacyjnego wynosi za pierwsze posiedzenie 150 złotych, a za każde kolejne – 100 złotych, łącznie nie więcej niż 450 złotych.

 

Dodatkowe koszty mediacji

W świetle przepisów tego rozporządzenia, należy się liczyć także z dodatkowymi kosztami. Mediatorowi przysługuje także zwrot poniesionych przez niego wydatków. Są to koszty:

1)    przejazdów – w wysokości i na warunkach określonych w przepisach dotyczących wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej;

2)    wynajmu pomieszczenia niezbędnego do przeprowadzenia posiedzenia mediacyjnego, w wysokości nieprzekraczającej 70 złotych za jedno posiedzenie;

3)    korespondencji, w wysokości nieprzekraczającej 30 złotych.

W razie nieprzystąpienia stron do mediacji, mediatorowi przysługuje zwrot poniesionych wydatków w wysokości nieprzekraczającej 70 złotych.

Dodatkowo pamiętajmy, że wynagrodzenie mediatora, będącego podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku od towarów i usług, oraz wydatki mediatora, powiększa się o kwotę podatku VAT.

 

Koszty mediacji prywatnej

Koszty mediacji prywatnej wynikają z cennika mediatora lub ośrodka mediacyjnego, do którego mediator przynależy. Cenniki takie są ogólno dostępne, także na stronach internetowych. Możliwe jest także indywidualne ustalenie Stron razem z mediatorem kosztów mediacji przed rozpoczęciem mediacji.

 

Kto ponosi koszty mediacji?

Koszty mediacji ponoszą Strony. Ich podział zależy od woli i ustaleń Stron. Jednak zazwyczaj są one ponoszone po połowie.

W przypadku mediacji ze skierowania sądu, zwolnienie strony od kosztów sądowych rozciąga się również na koszty postępowania mediacyjnego.

Niezależnie od wyniku sprawy, sąd może nałożyć na stronę obowiązek zwrotu kosztów wywołanych nieusprawiedliwioną odmową udziału w mediacji, na którą strona uprzednio wyraziła zgodę.

 

WAŻNE:

Bardzo często koszty mediacji są znacznie mniejsze niż koszty postępowania sądowego!

Przeczytaj także: http://wygrajrozwod.pl/mediacja-sprawie-o-rozwod-separacje/

Post Author: MS