Szybki rozwód
Sądy w każdej sprawie cywilnej powinny przeciwdziałać przewlekaniu postępowania i dążyć do tego, aby rozstrzygnięcie nastąpiło na pierwszym posiedzeniu. Zasada ta wynika wprost z przepisów prawa (art. 6 kpc). Zatem, rozwód na pierwszej rozprawie jest jak najbardziej możliwy. Jednak, aby mogło się tak zdarzyć, trzeba sądowi to ułatwić. Przede wszystkim, należy jasno przedstawić swoje stanowisko i żądania już w pozwie. Pozew to kluczowe pismo w sprawie.
Porozumienie małżonków co do warunków rozwodu
Decydując się na rozwód i mając na względzie chęć uzyskania szybkiego rozwodu, warto zastanowić się, czy pomimo wzajemnych nieporozumień z małżonkiem, zasadne jest roztrząsanie wszystkiego i „pranie brudów” na sali rozpraw. Należy także zastanowić się, czy faktycznie chcemy, aby o wszystkim – za nas – zadecydował sąd. Jeśli bowiem dojdziemy z małżonkiem do porozumienia już wcześniej, to jest duża szansa na rozwód na pierwszej rozprawie.
By sąd rozwodowy mógł orzec rozwód na pierwszej rozprawie, sprawa musi mieć charakter możliwie bezsporny. Tzn. małżonkowie muszą być zgodni co do warunków rozwodu.
Co małżonkowie powinni ustalić?
Jeżeli zatem chcemy rozwieźć się już na pierwszej rozprawie, to koniecznie musimy mieć ustalone wszystkie kwestie, którymi przy rozwodzie zajmuje się sąd. A przy rozwodzie sąd zajmuje się nie tylko samym rozstaniem małżonków i ewentualnym ustalaniem winy. Jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, sąd rozstrzyga także o miejscu zamieszkania dzieci, władzy rodzicielskiej nad nimi, kontaktach, alimentach. Sąd może także orzekać o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W określonych sytuacjach sąd może także dokonać podziału majątku wspólnego.
Zgodne stanowiska małżonków co do warunków rozwodu
Wypracowanie przez małżonków zgodnego stanowiska w powyższym zakresie pozwoli nie tylko na szybki rozwód, ale także oszczędzi kosztów i stresu, związanych z prowadzeniem długotrwałego procesu. Unikniemy także roztrząsania intymnych i krępujących spraw na sali rozpraw.
Jak przeprowadzić postępowanie, aby uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie?
Aby uzyskać rozwód na pierwszej rozprawie, tak jak napisałam powyżej, należy mieć wszystko ustalone z małżonkiem już wcześniej. Choć trudno w to uwierzyć, to jest to możliwe. Jeśli wypracowanie porozumienia jest trudne, małżonkowie jeszcze przed sprawą rozwodową mogą skorzystać z pomocy mediatora. Pomocni będą także pełnomocnicy.
Bez orzekania o winie
Niezależnie jednak od wszystkiego, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie małżonkowie powinni zrezygnować z ustalania winy. Zaniechanie żądania orzekania o winie powoduje, że sąd nie musi przeprowadzać całego postępowania dowodowego, w trakcie którego udowadniana jest wina stron w rozpadzie pożycia. Rezygnacja z ustalania winy, oznacza skrócenie postępowania dowodowego. Najczęściej, to właśnie postępowanie dowodowe w zakresie ustalania winy znacząco wydłuża cały proces.
Co ustalić z małżonkiem by rozwieźć się na pierwszej rozprawie?
Postępowanie rozwodowe niewątpliwe jest procesem skomplikowanym. Poza orzeczeniem rozwodu, sąd ma obowiązek uregulować wszystkie sprawy rodzinne.
Jeśli zatem ustalimy z małżonkiem, jak po rozwodzie będzie wyglądać sprawowanie opieki nad dzieckiem, kiedy będą miały miejsce kontakty lub jak będzie wyglądał system opieki naprzemiennej oraz w jakiej wysokości każdy z rodziców będzie partycypował w kosztach utrzymania dzieci to jest ogromna szansa, że rozwód zakończy się na pierwszej rozprawie. Należy jednak pamiętać, że ustalenia małżonków muszą być zgodne z dobrem dziecka.
Porozumienie stron
Zatem, kluczowe do szybkiego uzyskania rozwodu jest porozumienie się stron i wypracowanie wspólnego stanowiska, zgodnego z dobrem dzieci, do którego sąd się przychyli i uwzględni je w wydanym orzeczeniu.
Jeśli tych kwestii małżonkowie nie ustalą wcześniej, to czekają ich trudne negocjacje i dowodzenie swych racji na rozprawie. W najgorszym przypadku, sąd może skierować sprawę do biegłego. Skomplikowane i długotrwałe może być także ustalanie przez sąd sytuacji finansowej małżonków w kontekście roszczeń alimentacyjnych. To również wydłuży postępowanie.
Jak zwiększyć szanse na szybki rozwód na pierwszej rozprawie?
Aby sąd orzekł rozwód na pierwszej rozprawie, nie może być także żadnych problemów oraz błędów formalnych. Oznacza to, że sąd musi mieć wszystkie niezbędne dokumenty.
Ważne jest także, aby pozwany odebrał pozew oraz wezwanie na rozprawę oraz aby sąd miał na to potwierdzenie (zwrotne potwierdzenie odbioru listu poleconego). Nie możemy więc zrobić żadnej pomyłki w adresie. Jeśli np. pozwany nie stawi się na rozprawę, a sąd nie będzie miał dowodu doręczenia to rozprawę odroczy.
Świadek na okoliczność sytuacji dzieci
W przypadku małżeństw, które posiadają wspólne małoletnie dzieci, w pozwie należy wskazać świadka, który zezna odnośnie sytuacji dzieci. W przypadku bezdzietnych małżeństw postępowanie dowodowe w sprawie rozwodowej może ograniczyć się do przesłuchania wyłącznie małżonków. Jeśli jednak małżonkowie mają małoletnie dzieci, to Sąd musi przeprowadzić chociażby jeden dowód, na okoliczność sytuacji opiekuńczo wychowawczej dzieci. Sąd kierując się dobrem dziecka ustala, czy rozwód nie stoi temu na przeszkodzie. Dlatego w pozwie należy wskazać świadka, który na tę okoliczność mógłby zeznawać. Powinna to być osoba, która dobrze zna dzieci i jest rozeznana w ich sytuacji. Świadek ten nie będzie pytany o sprawy małżonków, lecz dzieci. Świadek ten zostanie wezwany na pierwszą rozprawę. Należy zatem pamiętać, aby i w jego przypadku nie zrobić żadnych błędów w adresie.
Szybki rozwód na pierwszej rozprawie
Reasumując, mając za cel uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie, małżonkowie powinni zaniechać ustalania winy. Najczęściej bowiem, to właśnie chęć ustalania winy współmałżonka powoduje, że postępowanie trwa bardzo długo. Ponadto, małżonkowie już wcześniej powinni mieć ustalone wszystkie warunki rozwodu i wszystkie sprawy dotyczące wspólnych małoletnich dzieci. Na rozprawie zaś zgodnie powinni popierać swe stanowiska.
O ile, na pierwszej rozprawie małżonkowie nie napotkają na inne problemy, np. natury formalnej, jest duża szansa na uzyskanie rozwodu już na pierwszej rozprawie.